MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Autor: Marina Ivakić, 10. 10. 2014.

U okviru Mjeseca hrvatske knjige učenici naše Škole mogu sudjelovati u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja, projektu Čitaj mi, te jednodnevnoj akciji poticanja čitanja koja će se održati 23.listopada.

Ovogodišnja tema manifestacije je ljubav dok je moto O čemu govorimo kada govorimo o ljubavi?!

Učenici predmetne nastave mogu sudjelovati u popunjavanju on-line kviza pod nazivom „LJUBAV ZA POČETNIKE“.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja u organizaciji Hrvatskog centra za dječju knjigu i Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice, provodi se već dvadeset godina putem mreže narodnih i školskih  knjižnica. Naslov i tema ovogodišnjeg kviza je "Ljubav za početnike“.

Za sudjelovanje u kvizu potrebno je pročitati knjige:
ZVONIMIR BALOG: Ljubav za početnike
DOBRIŠA CESARIĆ: Tišina i druge pjesme

LUKO PALJETAK: Miševi i mačke naglavačke
DRAGUTIN TADIJANOVIĆ: Srebrne svirale

Svi točno riješeni kvizovi  bit će uključeni u izvlačenje krajem listopada 2014. Iz svake knjižnice (školske ili narodne) izvlači se jedan pobjednik.

Više o kvizu možete pronaći na adresi www.knjižnica.hr/kviz

Sve ostale informacije učenici mogu dobiti u Školskoj knjižnici.

Učenici razredne nastave uključit će se u projekt „ČITAJ MI!

"Čitaj mi!" prva je nacionalna kampanja za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja. Pokrenuta je povodom Europske godine čitanja naglas, a pod pokroviteljstvom Ministarstva socijalne politike i mladih. Cilj kampanje je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Podjednako važan cilj jest poticati roditelje da s najmlađom djecom što prije počnu dolaziti u lokalnu narodnu knjižnicu.

U našoj Školskoj knjižnici čitat ćemo problemske slikovnce. Učenici četvrtog razreda čitat će učenicima prvog, drugog i trećeg razreda. Čitanju će se naravno pridružiti učiteljice i knjižničarka.

Više o kampanji možete pronaći na adresi http://www.citajmi.info/kampanja/

23. listopada JEDNODNEVNA AKCIJA POTICANJA ČITANJA

Jednodnevna zajednička akcija popularizacije čitanja u kojoj sudjeluju brojne hrvatske knjižnica svake se godine održava 23. listopada. Organiziraju se javna čitanja, međugeneracijska druženja s knjigom u prostorima knjižnica, ali i na ulicama, trgovima, u javnom prijevozu, parku,  u kafićima pa i knjižničnim vrtovima. U mnogim gradovima i naseljima čitaju se ulomci romana, pjesme, priče, a čitaju ih književnici, knjižničari, djedovi, bake, slučajni prolaznici…
Do sada se čitalo pod zvijezdama, pod krošnjama, u godini međugeneracijske solidarnosti se čitalo zajedno, a lani se čitalo naglas. Ove godine se čita nešto ljubavno.

Ove godine i mi ćemo čitati...detaljnije informacije potražite u knjižnici!