"Katkad morate otići jako visoko kako biste shvatili koliko smo mali"

Autor: Marko Brajković, 15. 10. 2012.

Pored rekorda koje je oborio hrabrim skokom s ruba stratosfere, Felix Baumgartner načio nas je važnim životnim lekcijama.

Često puta nas u životu neka vlastita dostignuća i uspjesi učine ponosnim i uobraženim. Ponekad pomislimo da smo bolji  i sposobniji od drugih, da više vrijedimo, više imamo i više trebamo samo zato što smo obrazovaniji, bogatiji ili ljepši.

Pogled sa gotovo 39 kilometara iznad površine planeta dokazao je suprotno. Felixu Baumgartneru svi, apsolutno svi smo bili jedna golema praznina, a nazirali su se samo obrisi našeg plavo-zelenog planeta.  Pogledavši naš maleni svijet iz  "božanske" perspektive jasno je dokazao da smo u usporedbi s golemim svemirskim prostranstvom samo zrnca pijeska. Nema velikih ljudi, svi smo maleni ispod zvijezda, a naš život treba biti obilježen poniznošću i marljivim radom za opće, a ne vlastito dobro.

Dok je gotovo 5 minuta padao iz svemirskog bezdana, pored fizikalnih granica i rekorda koje je oborio, Felix Baumgartner odnio je još jednu važnu pobjedu, pobjedu nad samim sobom  i svojim strahovima. "Čovjek nije stvoren za poraze" rekao je veliki Ernest Hemingway, a koristeći svoja znanja i sposobnosti, energiju i inovativnost  čovjek je uspio pobjediti strah od prirode i nepoznatog.

BRAVO FELIX!!!