„Grad – to ste vi“

Autor: Siniša Jovančević, Marko Brajković, 19. 11. 2011.

„Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi.“

Dvadeset je godina prošlo od tragičnog 18. studenog 1991. kada je grad heroj pao u ruke neprijatelja koji ga je tri mjeseca neuspješno opsjedao. U tom vremenu u gradu Vukovaru ubijeno je najmanje 1738 njegovih stanovnika i branitelja.

Ovogodišnju tužnu obljetnicu pod sloganom „Hrabri ljudi“ uveličalo je oko 50 000 ljudi iz cijele Hrvatske. Kolonu sjećanja ulicama grada Vukovara predvodili su ove godine pripadnici 204. vukovarske brigade i ostali branitelji Vukovara.

Naša se škola tužne obljetnice prisjetila u sklopu akcije „I u mom gradu Vukovar svijetli". Paljenjem svijeća u Lovasu i Opatovcu naši su se učenici prisjetili žrtve herojskog grada i njegovih hrabrih branitelja. Ne trebamo puno govoriti o značenju njihova otpora i borbe, borbe za svoj grad, svoje prijatelje, svoje uspomene i vlastiti život.

Na datum obljetnice pada Vukovara, naša škola se prisjeća i jednog od simbola Vukovara, ujedno i našeg nekadašnjeg djelatnika i ratnog heroja – Siniše Glavaševića. Siniša je gradu koji je bio svakodnevno mučen i sustavno ubijan dao glas – glas ljubavi. Niti u jednom svom izvještaju Siniša nije koristio govor mržnje prema neprijatelju nego je hrabrio svoje sugrađane da izdrže i grad sačuvaju u svojim srcima i dušama da bi ga mogli obnoviti i početi ispočetka. Grad je bio uništen ali je nastavio živjeti u preživjelim stanovnicima koji su ga uspjeli obnoviti i vratiti mu barem dio nekadašnjeg sjaja.

Nažalost, Sinišina želja da grad počne ispočetka, da u njemu ljudi međusobno žive bez obzira na nacionalnu pripadnost nije zaživjela. Rane su preduboke, a Vukovar je podijeljeni grad. Ostaje na nama, mlađim generacijama ljudi koji dolaze, da pokušamo zajedno gledati u budućnost, ne zaboravljajući prošlost,  i izgradimo novi svijet u kojem će se Sinišine riječi ostvariti.

Ako nam život omogući da naša ljubav ovlada nama, kao što je njihova ljubav nosila njih, jednom, na kraju puta, možda možemo očekivati da mi umremo sretni.