Autor: LADISLAV FIRI, 21. 5. 2020.

Poštovani roditelji,
tijekom prijepodneva su održani virtualni sastanci s predstavnicima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i resornom ministricom Blaženkom Divjak. Prenosimo vam odgovore na najčešće postavljana pitanja.

• Je li povratak u školu obvezan za sve učenike razredne nastave?

Upute HZJZ-a kažu da je škola sigurna za zaposlenike i učenike uz pridržavanje navedenih mjera pa učenici razredne nastave trebaju ići u školu.

Roditelji čija djeca neće ići u školu, kao i inače, trebaju opravdati izostanak s nastave.

Razlozi za nedolazak u školu mogu biti objektivni kao što su: bolest, izmještenost zbog potresa, osnivač ne može brzo osigurati primjeren prijevoz, lokalno žarište (primjer Brač) itd. Također, mogu biti i subjektivne okolnosti poput teško bolesne osobe u kućanstvu i roditelj se boji poslati dijete u školu iako u redovitoj situaciji to ne bi bila opravdana isprika.

•  Zašto se u škole vraćaju samo učenici 1. – 4. razreda, a ne svi kad su škole sigurne prema uputama HZJZ-a?

Za početak, kako bi škole mogle osigurati prostorne uvjete koje traži HZJZ, nije moguće vratiti u škole sve učenike i održati nastavu za sve razrede.

Drugi razlog je što učenici razredne nastave teško mogu učiti i stjecati neke temeljne vještine (čitanje, pisanje, crtanje…) bez odrasle osobe i to im se mora osigurati. Uz to, u školi će se izvoditi cijela satnica.

Također, u razrednoj nastavi se radi s manjim brojem učitelja nego u predmetnoj nastavi.

Do sada smo slijedili upute HZJZ i resornog ministarstva pa ćemo tako i nastaviti. Razumijemo da kod nekih roditelja postoji strah i nelagoda zbog povratka učenika u školu, no uvjeravamo vas da ćemo poduzeti sve potrebne predradnje i organizirati sve u skladu s uputama HZJZ. Još jednom vam se zahvaljujemo na svakodnevnom radu s djecom i molimo za nastavak suradnje do okončanja ove izvanredne situacije. Za sva dodatna pitanja stojimo na raspolaganju.